7 совети за подобро здравје во ера на светска пандемија на Светскиот ден на здравјето

7 совети за подобро здравје

7 април 2021 година, Светскиот ден на здравјето ќе биде одбележан под темата „Заедно за пофер, поздрав свет“. Светската здравствена организација го нуди овој ден на здравјето за да се бориме за светската здравствена заштита за сите луѓе на земјата.  Организацијата  вели дека на половина од светската популација им недостасува прием до соодветни медицински услуги и во ера на светска пандемија и сака до 2023 година повеќе од 1 милијарда луѓе да го зголемат пристапот до здравствените услуги. Ова се 7 чекори за зачуување на Вашето здравје:
1. Физички активности
Вежбањето  е неопходно за една личност да биде добра и здрава. Вежбањето на дневна основа ја развива циркулацијата и може да помогне во борбата против депресијата. Кардиоваскуларните вежби помагаат во зајакнувањето на белите дробови и срцето, вежбите за истегнување помагаат во намалување на опасноста од повреда со зголемување на флексибилноста, вежбите за јачина помагаат во зајакнувањето на мускулите на вашето тело. Затоа, се препорачува да имате 10 минути вежбање секој ден.
2. Избегнувајте ги вашите несакани навики
Престанете да конзумирате нездрава храна како рафиниран шеќер, алкохол и брза храна. Јадете ги еднаш на одредено време, но не секој ден. Не пушете цигари и не конзумирајте алкохол.
3. Потребни се редовни прегледи
Редовно одете на медицински прегледи, бидејќи тоа дава придобивки на многу начини. Ако има нешто чудно во телото, ќе откриете рано и ќе може да се лекува побрзо.
4. Здрава храна
Консумирајте свежо овошје и зеленчук. Јадете извори на протеини како риба, грав, живина. Бидете сигурни дека не се прејадувате, обидете се да јадете балансирани оброци. Избегнувајте слатка храна, бидејќи содржи вештачки засладувачи или прекумерен шеќер или бои.
5. Утрински појадок
Појадокот е најважниот оброк  да го започнете денот свежо и енергично. Соодветен здрав појадок ќе му даде сила на вашето тело за подобар ментална и физичка активност. Појадокот помага во одржување на здрава тежина и стабилно ниво на шеќер во крвта.
6. Спијте доволно и редовно и намалете го стресот
Првиот совет е да спиете најмалку 8 часа е добро за да останете здрави. Спиењето му помага на телото да се врати во здравје, да се поправи и освежи. Недостатокот на сон влијае на хормоните на стресот, меморијата, метаболизмот, концентрацијата, имунолошкиот систем и кардиоваскуларното здравје. Стресот може да доведе до многу здравствени проблеми од срцеви проблеми до дигестивни проблеми. За да управувате со нивото на стрес, направете паузи како слободен ден или одмор, вежбање,  правење на она што го сакате, дружење во природа, итн.
7. Пијте многу вода
За правилно функционирање на телото е потребна добра хидратација. Водата е многу важна за мозокот, како и за отстранување на токсините од телото. Овошјето како лубеница, манго, краставици и слично, содржи вода во неа. Јадењето на ова овошје помага во чистење на органите и дигестивниот систем и одржување на здраво тело.

Можеби ќе ве интересира